Inspekcja systemów magazynowych: inspektorzy stow ujawniają ukryte zagrożenia!

Znaczenie logistyki w ogóle oraz szybkość z jaką praca w magazynie musi być wykonywana są tak wielkie, że kontrola stanu, doskonała geometria i wytrzymałość systemów magazynowych nie jest rzeczą, która powinna być dłużej zaniedbywana.

Stała i systematyczna konserwacja

Systematyczna konserwacja systemów regałów paletowych jest niezbędna w utrzymaniu ich bezpieczeństwa. Regały paletowe muszą być regularnie sprawdzane i użytkowane uważnie. Uszkodzone elementy powinny być za każdym razem wymienione po takiej kontroli.

Ważna jest możliwość wykazania, że regały magazynowe są prawidłowo i regularnie konserwowane i tylko jako takie są bezpieczne. Jest to szczególnie istotne, jeżeli w przypadku poważnego wypadku, prowadzone jest śledztwo w tej sprawie. Często jest to jeszcze jeden błąd obsługi na już źle utrzymanym systemie, który jest przyczyną wypadku.

Użytkownicy i personel magazynu oprócz monitorowania przestrzeni wokół siebie powinni zwracać baczną uwagę na elementy regałów, aby nie zostały uderzone lub przeciążone. Zaleca się, że montaż powinien zostać sprawdzony przez wykwalifikowanego technika.

Usługa inspekcyjna stow!

  • Kontrola zgodnie z lokalnymi standardami!
  • Wykwalifikowani inspektorzy na miejscu!
  • Szczegółowe sprawozdanie z kontroli!

Kontrolę wykonuje przeszkolony personel i odbywa się ona maksymalnie co 12 miesięcy. Po kontroli przygotowywany jest profesjonalny raport zawierający opis ogólnego stanu instalacji (podłoga, użytkowanie, urządzenie do podnoszenia, obciążenie) a także przegląd działań, które należy podjąć, sklasyfikowane w kategorii ryzyka w zależności od stopnia nasilenia uszkodzenia i pilności naprawy.

Inspektor jest zaznajomiony z elementami regałów i w oparciu o szereg obiektywnych kryteriów określonych przez normy, będzie on mógł sklasyfikować i ocenić pewne formy uszkodzeń i deformacji (systemy ochrony, system kotwienia, zawleczki zabezpieczające belki, konektory belek i same belki nośne) .

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji!

Normy

Norma europejska (EN 15635) oprócz określenia w jaki sposób systemy składowania muszą być zaprojektowane i obliczone przez producentów, jasno i wyraźnie określa jakie obowiązki ma użytkownik regałów magazynowych w zakresie ich dziennego wykorzystania.

Na stabilność regałów ma wpływ nie tylko jego konstrukcja, ale w dużej mierze warunki użytkowania i regularna konserwacja, co również zostało szczegółowo opisane w normie. Regularna kontrola jest odpowiedzialnością użytkownika.

Jednak wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z ukrytych zagrożeń. Regularne i właściwe sprawdzenie instalacji regałowej jest koniecznością. Drobne wady, które nie zostały naprawione w odpowiednim czasie, mogą doprowadzić do późniejszego zwiększenia kosztów lub poważnych wypadków, jeśli zostaną całkowicie zaniedbane.

Podstawowym zadaniem każdego menedżera jest zachowanie należytej staranności w unikaniu ryzyka i zbędnych kosztów.

Ryzyko związane z systemami magazynowymi

Systemy magazynowe są to metalowe konstrukcje, w których zagrożenia są często  niedoceniane przez użytkowników.
Jednym z największych zagrożeń jest ryzyko przewrócenia konstrukcji. Stalowe konstrukcje regałowe mogą w rzeczywistości ucierpieć z dwóch powodów:

  • stabilność konstrukcji obliczana jest przy warunkach doskonałych;
  • użytkownicy dopuszczają się szeregu zaniedbań.

Zaniedbania użytkowników

System regałów paletowych może wyglądać na silny i wytrzymały ze względu na jego solidny wygląd po załadowaniu, jednak jest to nic więcej niż wolnostojąca konstrukcja szkieletowa, której stabilność jest zapewniona tylko przez sztywności poszczególnych elementów, solidność ich połączenia oraz system kotwienia.
Aby zapewnić, że siły i obciążenia są prawidłowo przejmowane i rozdystrybuowane, konstrukcja musi utrzymać niemal doskonałą ogólną geometrię od chwili zakończenia montażu, a składowe elementy muszą zachowywać swoje pierwotne właściwości.

W rzeczywistości na co dzień wszystkie regały poddane są działaniu wielu sił: lokalnym wstrząsom, wibracjom od wózków widłowych lub palet, pchaniu i ciągnięciu w trakcie załadunku, niedokładnym rozmieszczeniu palet, drobnym kolizjom, otarciom, itp.

Z tych wszystkich powodów, byłoby zaskakujące, gdyby konstrukcje regałowe miały pozostać w idealnym stanie przez długi czas. W wyniku działań tych szczególnych obciążeń regały będą podlegały stopniowym deformacjom i uszkodzeniom, stracą swój geometryczny kształt, który zapewnia im stabilność, co oznacza stopniową utratę zdolności absorpcji i odporności. To może się stać właściwie niezauważenie!

Usługa inspekcyjna stow